Dzisiaj jest: 24.05.2022 Osób on-line: 3   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Felietony
Cesare i Paolo Maldini, legendarni przywódcy Rossonerich

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie mój najlepszy Przyjaciel, wspaniały piłkarz i kibic AC Milanu, to właśnie jemu chciałabym go zadedykować. (;

Nazwisko Maldini jest bardzo dobrze znane, nie tylko kibicom AC Milanu. Nic dziwnego, przecież to Cesare Maldini, a później również jego syn - Paolo, zapisali się bardzo wyraźnie na kartach historii klubu.

Cesare, urodziny 5. lutego 1932 roku w Trieście, rozpoczął karierę w lokalnym zespole. Jego debiut w Serie A przypisuje się na na sezon 1952/53. Piłkarz, dzięki swojemu niebywałemu talentowi, po 32 spotkaniach we włoskiej lidze rozpoczął karierę w Milanie. Pierwszy sukces w nowej drużynie Maldini odniósł, gdy Ettore Puricelli poprowadził Rossonerich do scudetto. Niewiele później do dorobku Cesare'a można było doliczyć Puchar Łaciński i kolejne Mistrzostwo Włoch. Następny sezon nie był szczęśliwy dla drużyny z Mediolanu. Rozgoryczenie, które spowodowało przede wszystkim niskie miejsce w lidze i dopiero 6. w Pucharze Włoch, dopełniała jeszcze porażka w finale Pucharu Europy, kiedy to Milan przegrał z ówczesną potęgą - Realem Madryt. Maldini nie tracił wiary. Prowadził swoją drużynę najlepiej, jak potrafił. Efektem tego było zdobycie dwóch kolejnych, w historii Cesare'a, scudetto. Niedługo po zwycięstwie w Pucharze Europy w 1963 roku, Włoch zakończył swoję grę w Milanie, a rok później karierę piłkarską. Reszta zycia legendy Rossonerich związana była z futbolem. Cesare zostałtrenerem AC Milanu, a później również selekcjonerem reprezentacji Włoch.

Choć Maldini grał w mediolańskiej drużynie dość krótko, to dla kibiców nabrał szczególnego znaczenia. To właśnie on był pierwszym Włochem, który trzymał w rękach Puchar Europy, to on był tym legendarnym kapitanem. Cesare zaliczany jest do najlepszej jedenastki Milanu, choć często zdarzało mu się popełniać proste błędy.

Tradycję podtrzymuje jego syn, 39 - letni Paolo, urodzony 26. czerwca 1968 roku. Piłkarz zadebiutował w drużynie Rossonerich w wieku 17 lat. Poświęcił klubowi całe swoje dotychczasowe życie i stał się jego rekordzistą pod każdym względem. Rozegrał 840 meczy w barwach Milanu , reprezentując klub w rozgrywkach Serie A, Pucharu i Superpucharu Włoch, Ligi Mistrzów, Superpucharu Europy i Pucharu Interkontynentalnego, strzelając przy tym 32 gole. Młodszy Maldini podobnie jak ojciec, jest kapitanem i stara się być dla swojej drużyny ostoją w każdej sytuacji. Powołując się na opinię fanów Milanu i fanatyków futbolu, mogę stwierdzić, że Paolo uważany jest za kapitalnego obrońcę, ikonę futbolu oraz przede wszystki, przywódcę Rossonerich.

Myślę, że Cesare i Paolo Maldini zyskali sympatię kibiców głównie ze względu na wierność klubowi, bo nie częstozdarza się, by piłkarz nie zbaczając na pieniądze, pozostawał w drużynie tylko ze względu na tradycję i uczuciową więź z klubem.


Autor: Jola PilawaForum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org