Dzisiaj jest: 24.05.2022 Osób on-line: 3   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Felietony
Mistrzostwa Świata Kobiet

Przygotowania do Mistrzostw to naprawdę bardzo poważna sprawa. Półfinał MŚ kobiet w 2003 r., mecz Niemcy – Stany Zjednoczone, uważany za najlepsze spotkanie w historii kobiecego futbolu. Szybki, przebojowy, taktyczny i ekscytujący. Niemki szybko objęły prowadzenie, ale Amerykanki zawzięcie walczyły. Rywalki ani na chwilę nie pozostawały dłużne. Ostatecznie wygrały silniejsze. Niemki zwyciężyły 3:0, był to doskonały pokaz kobiecej gry zaprezentowany przez dwie najlepsze drużyny świata.

Chiny 1991 r.- pierwsze MŚ kobiet, 45 drużyn, w finale znalazła się Norwegia i Stany Zjednoczone. Amerykanki wygrały 2:1. Według kobiety, która niedługo potem została najbardziej znaną piłkarką na świecie, zwycięstwo USA odbiło się szerokim echem w Chinach i właściwie nigdzie więcej. „Wygrałyśmy całkiem anonimowo. Wróciłyśmy do domu z poczuciem, że właśnie, no wiesz, podbiłyśmy świat, a tam czekał na nas może jeden dziennikarz.” Powiedziała Mia Hamm.

Drugie Mistrzostwa rozegrane w Szwecji, odzwierciedliły rolę jaką Skandynawia odegrała w promowaniu kobiecej piłki. Zawody te miały istotny wpływ na rozwój piłki nożnej w całym regionie. Dwa lata później mistrzostwa Europy odbyły się jednocześnie w Szwecji i Norwegii. Wśród arbitrów znalazło się 14 kobiet, w tym Szwedka- Ingrid Nunsen, pierwsza kobieta, która sędziowała mecz finałowy. Puchar, całkiem zasłużenie, przypadł w udziale Norwegii.

Mistrzostwa Świata kobiet w 1999 roku były prawdziwą rewelacją. Po raz pierwszy panie grały na dużych stadionach, a na rozgrywki przychodziła ogromna liczba widzów. Mecze transmitowane były przez telewizję. Finał, rozgrywany na stadionie Rose Bowl w Pasadenie, rozstrzygnęły rzuty karne, a obejrzało go 90 tys. widzów. Kiedy reprezentantka Stanów Zjednoczonych strzelała Chinkom piątą bramkę, w samej Ameryce mecz oglądało ponad 40 mln osób. Amerykanki świętowały swój drugi tytuł.

Mistrzostwa Świata kobiet 1999 roku zaowocowały eksplozją zainteresowania, a nazwiska zawodniczek znane są w każdym domu. W Stanach Zjednoczonych powstała profesjonalna liga. Wnioski są oczywiste: inwestowanie w kobiecy futbol wszędzie na świecie przynosi zyski. Coraz silniejsze wsparcie finansowe dla kobiecej piłki ze strony FIFA, pozwala jej na dalszy rozwój. Bariery społeczne i religijne powoli zaczynają pękać. Ameryka przetarła szlaki w szkołach, collage’ach i dzięki profesjonalnej lidze dowiodła, że miliony kobiet chcą grać w piłkę. Nie dowiedziono jeszcze, że miliony chcą ją oglądać, ale to też się zmieni. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych Julie Foudy, mówi: „Nadal myślę, że jest jeszcze dużo do zrobienie. Wciąż jeszcze w wielu krajach na świecie nie zmieniono postaw, ale widać wyraźnie, że piłka pojawiła się i nadal się rozwija”.

W kobiecym Mundialu 2003 roku uczestniczyło 99 krajów. W finałach zagrała Szwecja i Niemcy. Mimo, iż Szwecja grała swój pierwszy finał, objęła prowadzenie. Rywalkami były jednak mistrzynie Europy, a te przekonały swoją najlepszą zawodniczkę, aby wróciła z międzynarodowej emerytury. O wyniku ostatecznie zadecydowała złota bramka. Niemki- nowe mistrzynie świata, numer jeden w rankingach...

Autor: Jola Pilawa

Forum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org