Dzisiaj jest: 22.01.2019 Osób on-line: 4   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

News
Prezydent podpisał ustawę o Euro-2012
19.09.07 15:06

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał w środę ustawę o przeprowadzeniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.


Ustawa określa m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia Euro 2012 i warunki ułatwiające organizację mistrzostw oraz sposób realizacji gwarancji rządowych, dotyczących turnieju.


Podpisuję wiele ustaw, ale nieliczne w obecności kamer - powiedział prezydent przed podpisaniem dokumentu. - Tę podpisuję uroczyście, bowiem mistrzostwa Europy w piłce nożnej to jedna z największych imprez sportowych na świecie - dodał.


Jedno z najważniejszych założeń ustawy dotyczy utworzenia przez Skarb Państwa w Chorzowie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu spółek celowych z ograniczoną odpowiedzialnością, które będą odpowiedzialne za realizację inwestycji, w tym budowę Stadionu Narodowego w stolicy. Do ich zadań należeć będzie również monitorowanie, kontrolowanie i zarządzanie przedsięwzięciami Euro 2012. Uzyskają one status inwestycji celu publicznego, a finansowane będą z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz środków Unii Europejskiej.


Ustawa wprowadza ułatwienia przy realizacji przedsięwzięć, związanych z Euro 2012. To skrócenie procedur administracyjnych, np. wprowadzenie natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy dzierżawy lub najmu, rozpatrywanie odwołań od decyzji administracyjnych w terminie 14 dni.


Ustawa zakłada również uproszczenia, dotyczące głównie procesu budowlanego, np. odnoszące się do procedury wywłaszczeniowej, zmiany trybu wydawania decyzji lokalizacyjnych w sprawie przedsięwzięć Euro 2012, sposobu powiadamiania stron postępowania, terminu rozpatrywania skarg od decyzji administracyjnych.


Stosuje też rozwiązania przyjęte w przepisach już obowiązujących, m.in. w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. W ustawie przewidziane jest także wypowiadanie umów ze skutkiem natychmiastowym w przypadku niedotrzymywania terminów wykonania.


Duże możliwości działania daje m.in. przepis, umożliwiający przekazanie nieodpłatnie w trwały zarząd na czas nieokreślony ministrowi sportu, na jego wniosek, nieruchomości niezbędnej do przygotowania i przeprowadzenia Euro 2012. Decyzja stanowi podstawę do wyłączenia nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz przyjęcie jej przez właściwy organ do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa.


"Mamy do mistrzostw pięć lat, ale działać już trzeba - mówił Lech Kaczyński o ustawie. - W ostatnich miesiącach podjęte zostały energiczne działania. Są odpowiednie rozwiązania prawne, bo bez nich tych mistrzostw nie dałoby się zorganizować. Tu trzeba przepisów specjalnych, umożliwiających szybką wykonalność. Przyjęte rozwiązania są konieczne i są także eksperymentem" - podkreślił.


Ustawa wraz z podpisanym przez prezydenta postanowieniem o jej opublikowaniu przekazana została ministrowi sportu i turystyki Elżbiecie Jakubiak.


"Liczę na to, że ta ustawa będzie początkiem prac w trybie specjalnym" - oświadczyła Jakubiak. - "Zawsze marzyłam o tym, aby realizować inwestycję przy pomocy specjalnego instrumentu. Teraz tak będzie. W tempie nadzwyczajnym zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje, czyli cztery wielkie stadiony"


Zgodnie z ustawą decyzja o zakwalifikowaniu projektu jako "przedsięwzięcia Euro 2012" należy do Rady Ministrów. Minister sportu będzie przedstawiał rządowi i posłom cykliczne sprawozdania z realizacji przedsięwzięć Euro 2012.


Jednym z elementów uroczystej oprawy podpisania ustawy była obecność dwóch dziecięcych drużyn piłkarskich, złotych medalistów tegorocznej ogólnopolskiej olimpiady młodzieży. Zespół chłopięcy ubrany był w niebiesko-czarne stroje z logo Euro 2012, a drużyna dziewczęca miała na sobie czerwone trykoty. Po sygnowaniu ustawy Lech Kaczyński podpisał dwie piłki, wręczone mu przez kapitanów tych zespołów.


Autor: Łysy
Źródło: Przegląd SportowyDodawanie komentarzy dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować (rejestracja jest darmowa). Jeżeli już posiadasz konto proszę się zalogować.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść Komentarzy!


Forum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org