Dzisiaj jest: 24.05.2022 Osób on-line: 4   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Felietony
PZPN-u zabawy z drugą ligą

PZPN-u zabawy z drugą ligą  

           
Pierwsza kolejka w II lidze w całości przeniesiona na inny termin (19 kwietnia), wiadomo już, że druga także nie zostanie rozegrana (nowy termin to 12 kwietnia). Wszystko przez niekorzystną aurę, śnieg i lód zalegający na boiskach. A przecież sytuacja nie jest nowa, powtarza się rokrocznie, więc czemu włodarze miłościwe panujący nam na Miodowej nie potrafią wyciągnąć odpowiednich wniosków? Należy poczynić odpowiednie kroki, bo inaczej każda ligowa wiosna będzie zaczynała się dla nas w maju. PZPN powinien wprowadzić obostrzenia, które należy spełnić, aby uzyskać licencję na grę w II lidze. Koniecznością jest tu zainstalowanie na każdym stadionie sztucznego oświetlenia i podgrzewanej murawy, posiadanie jasnego i przejrzystego budżetu oraz płynności finansowej. Na nic zdadzą się protesty sceptyków, że koszty, że pieniądze, że kiepska kondycja finansowa klubów. Można było w pierwszej lidze, można i w drugiej, w końcu to też szczebel centralny rozgrywek. Trzeba tylko czytelnych reguł gry i konsekwencji w ich przestrzeganiu.


            Tymczasem co zafundował nam w tym sezonie PZPN? Karze kluby na prawo i lewo, jednym odbiera punkty, innym po pewnym czasie oddaje. Od września zdążył już wymierzyć „sprawiedliwość” połowie zespołów drugiego frontu, a ostatnio zagiął parol na Podbeskidzie Bielsko-Biała, wykluczając zespół z rozgrywek. Ba, ale żeby było ciekawiej, degradacja do III ligi nastąpi po zakończeniu sezonu, choć pewnie na finiszu Podbeskidzie będzie w strefie spadkowej i samoczynnie osunie się w futbolowej hierarchii o jeden stopień!


            Czego, jak czego, ale pomysłów działaczom piłkarskiej centrali nie brakuje. Ostatnio „dopadli” Radomiaka i uciemiężyli zakazem dokonywania transferów i odjęciem trzech punktów. Nie minęło kilka dni i karę zamieniono na 5 tysięcy zł. grzywny, bo uznano, że poprzednia była nieadekwatna do popełnionego czynu. Podobny los spotkał już w tym sezonie Widzew, Piast, Polonię, teraz pora na chorzowski Ruch, któremu grozi odjęcie sześciu punktów za zaległości finansowej wobec pracowników i innych klubów (wykonanie kary zwieszono do 31 marca). Toż to parodia w najczystszej formie! Aby odnaleźć się w aktualnym układzie tabeli, trzeba nie lada wysiłku.


            Nie jestem za tym, żeby korupcja w piłkarskim światku rozpleniła się do niebotycznych rozmiarów, żeby kluby miały zaległości finansowe wobec własnych piłkarzy i trenerów, ani żeby na porządku dziennym było sprzedawanie-kupowanie meczów. Tak, jak inni kibice w Polsce, chcę, żeby nasz futbol oczyścić z szemranych interesów, żeby mieć pewność, że idąc na mecz, będę oglądał walkę i ambicję mojej ukochanej drużyny do upadłego, a nie sędziowskie pomyłki i układane spotkania.


            Do tego potrzeba jednak radykalnych kroków, których PZPN boi się podjąć. Trzeba być konsekwentnym w swych działaniach, podejmować niepopularne decyzje, a zasady gry ustalać przed rozpoczęciem sezonu i twardo się ich trzymać. Zespoły, które nie wykażą udokumentowanej płynności finansowej nie mogą być dopuszczone do rozgrywek, bo samo odjęcie punktów w trakcie sezonu niczego nie zmieni, skoro sytuacja będzie powtarzać się w następnej rundzie, i jeszcze następnej, i jeszcze …


            I na koniec rzecz zasadnicza – Panowie z Miodowej winni na wszystkich patrzeć z jednakowej perspektywy, nie ma „równych i równiejszych”. Skoro przed rozpoczęciem rozgrywek zdecydowano się na degradację GKS-u Katowice, to czemu podobny los nie spotkał gliwickiego Piasta? Jeżeli uznano, że dowody w sprawie są wystarczająco przekonujące (bo w innym przypadku karę dziesięciu ujemnych punktów już dawno by anulowano), to czemu i w tym przypadku nie podjęto radykalnych działań? PZPN musi w najbliższym czasie uporządkować zaplecze Ekstraklasy, bo inaczej afery Fijarczyków, czy Dziurowiczów nadal będą wychodzić na światło dzienne i pogrążać naszą piłkę w korupcyjnym bagnie. 

Autor: Jacek Żytnicki


Forum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org