Dzisiaj jest: 24.05.2022 Osób on-line: 3   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Felietony
Stara Dama w żałobie

            Najbardziej utytułowany włoski klub karnie zdegradowany do Serie B. Odebrane zostaną mu dwa ostatnie tytuły mistrzowskie, a najbliższy sezon rozpocznie z bezprecedensowym dorobkiem ujemnych punktów: minus 30! To żniwo afery korupcyjnej, która trawiła włoski futbol od lat. Oprócz Juventusu do drugiej ligi zdegradowane zostały Lazio i Fiorentina, a Milan wprawdzie zachował byt w Serie A, ale do nowego sezonu wystartuje mając piętnaście punktów poniżej kreski.


            Juventus dotknęły najcięższe konsekwencje, bo i wobec tego klubu najsilniejsze i niepodważalne były dowody. Samo przesunięcie do niższej klasy rozgrywkowej nie byłoby może taką katastrofą, co dodanie do tego ujemnych punktów, które praktycznie przekreśla walkę o powrót do Serie A. Ni mniej, nic więcej oznacza to w konsekwencji minimum dwa sezony na zapleczu ekstraklasy. Taka perspektywa nie sprzyja zatrzymaniu w zespole najlepszych zawodników, dla których ambicją jest nie tylko walka o scudetto, ale i zaprezentowanie się na arenie międzynarodowej. Już w kilka godzin po wydaniu przez sąd wyroku, prasa zaroiła się spekulacjami dokąd trafią najjaśniejsze gwiazdy ze stolicy Piemontu. Do tej pory zespół osłabiony został czterema zawodnikami, którzy obrali kierunek hiszpański – Zambrotta i Thuram trafili do Barcelony, a Cannavaro i Emerson zasilili szeregi madryckiego Realu. Podobno do odejścia gotowi są już następni, choć szefowie klubu robią co w swojej mocy, żeby zachować trzon drużyny. W kolejce po zawodników Starej Damy ustawiły się głównie kluby angielskie, podobno największe zainteresowanie wykazują Manchester United, Liverpool, Arsenal i Tottenham. Jak na razie jednak innych osłabień nie ma, pojawiły się nawet postulaty pozostania w klubie na dobre i na złe – apel takiej treści skierował do kibiców i kolegów z zespołu Alessandro Del Piero – prawdziwa ikona turyńskiego klubu. W podobnym tonie wypowiadają się Gianluigi Buffon i Pavel Nedved, których w swoich podstawowych jedenastkach chciałby mieć każdy klub świata. Do rozpoczęcia sezonu pozostał ponad miesiąc i pewne jest, że klub zostanie jeszcze kadrowo osłabiony – niemożliwe wydaje się, aby udało się go utrzymać w obecnym składzie. Jeśli jednak pozostanie nawet połowa zawodników z szerokiej kadry pierwszego zespołu i tak będzie jednym z najsilniejszych (jeśli nie najsilniejszym) w nadchodzących rozgrywkach Serie B. Z wywalczeniem awansu nie byłoby zapewne najmniejszego problemu. Ale problem jest! I są nim te nieszczęsne ujemne punkty, z którymi Juve będzie borykać się od początku sezonu. To może zaważyć o odejściu największych.


            Stara Dama przez najbliższe dwa lata (a prawdopodobnie przez co najmniej trzy) nie będzie miała możliwości zaprezentowania się w Lidze Mistrzów, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi (brak reklamodawców, pieniędzy z transmisji telewizyjnych). Jedyną przepustką do gry w europejskich pucharach jest wywalczenie Pucharu Włoch, dającego możliwość startu w Pucharze UEFA.


            Ciekawie zapowiadają się zwłaszcza pierwsze mecze z udziałem Juventusu. Czy w spornych sytuacjach sędziowie nie będą bali się zagwizdać na ich korzyść? Czy będą odgwizdywać rzuty karne, nie bojąc się posądzeń o wypaczanie wyniku spotkania? Juve spotkała ciężka i dotkliwa kara, a konsekwencje będą odbijać się czkawką przez wiele lat. To jednak wielki klub i podniesie się z kolan, niczym Feniks z popiołów. Potrzeba czasu, ale za kilka lat kibice znów będą mogli skandować w finale Champions League: Forza Juve!


 


Autor: Jacek Żytnicki


Forum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org